VÚB Banka – recenzia internetbankingu

Všeobecná úverová banka je jednou z najstarších bánk na Slovensku. Vznikla už 1. januára 1990 zo Štátnej banky československej ako štátny peňažný ústav. O 2 roky neskôr sa pretransformovala na akciovú spoločnosť a bola zaradená pod Fond národného majetku SR. Neskôr, v roku 2001 bola sprivatizovaná a väčšinový podiel získala talianska banková skupina IntesaBci, známa v súčasnosti ako Intesa Sanpaolo.

Ako jedna z mála bánk na Slovensku poskytuje demo verziu svojho internetového bankingu. Pri hodnotení sa opäť zameriame tradične na 4 hľadiská:

  1. bezpečnosť,
  2. jednoduchosť a prehľadnosť,
  3. funkcie,
  4. mobilná verzia.

Bezpečnosť

V rámci prihlásenia sa vyžaduje identifikačné číslo spolu s heslom a pre dokončenie prihlásenia je taktiež potrebný SMS kód. To sa považuje za štandardnú bezpečnosť. Pre porovnanie s predchádzajúcimi verziami internet bankingu od iných bánk, mBank využíva iba prihlasovacie meno a heslo, zatiaľ čo UniCredit Bank je na tom rovnako ako VÚB banka, kedy je potrebné pre prihlásenie využiť potvrdzovací kód z SMS správy, ktorý je vám odoslaný na vaše telefónne číslo.

zdroj fotografie: vub.sk

zdroj fotografie: vub.sk

Jednoduchosť a prehľadnosť

Takto vyzerá používateľské rozhranie po prihlásení. Pripomíname, že všetky údaje sú fiktívne.

zdroj fotografie: vub.sk

Čo sa týka platby, ako môžete vidieť, na výber je hneď z niekoľkých možností.

zdroj fotografie: vub.sk

Pre účel tejto recenzie sa zameriame iba na nový domáci prevod. Na prvý pohľad vyzerá rozhranie celkom dobre. V porovnaní s UniCredit Bank je napríklad celá operácia rozdelená na 3 kroky, podobne ako to robia napr. e-shopy pri objednávkach. Jediná poznámka by sa týkala povinných údajov, ktoré by mohli byť zvýraznené lepšie. Súčasné označenie červenou hviezdičkou „*“, nie je zrovna vidieť najlepšie. Inak je však účel splnený.

zdroj fotografie: vub.sk

Funkcie

Pod položkou „platby“, sa ďalej nachádzajú možnosti:

  • prehľady – pohyby na účte a trvalé príkazy a prevody,
  • inkaso – nová autorizácia na inkaso a autorizácia na inkaso,
  • rôzne – moji platobní partneri, dobitie kreditu, platobné kategórie, dobrý anjel.

Poď ďalšími položkami účty, karty, úvery, investície a poistenie môžete o jednotlivé služby banky požiadať a sledovať ich stav.

Mobilná verzia

Mobilná verzia internet bankingu žiaľ nie je v demo verzii dostupná. To, ako funguje sa teda môžete dozvedieť iba z recenzií používateľov na App Store alebo Google Play.

Záverečné hodnotenie

VÚB Banka poskytuje slušné služby, čo sa týka internetového bankingu. Ak by sme ho mali porovnať s predchádzajúcimi bankami od mBank a UniCredit Bank, radí sa hneď za mBank a pred UniCredit Bank. V skutočnosti je bližšie práve k UniCredit Bank, vyššie hodnotenie si zaslúžilo práve vďaka lepšej prehľadnosti a jednoduchosti používania, hoci tu sú niektoré prvky, ktoré je potrebné dopracovať ako je lepšie označenie povinných údajov.

V rámci funkcií je na tom podobne ako mBank, kedy umožňuje požiadať o produkty banky prostredníctvom internet bankingu, čo je zaručene plus. Čo sa týka mobilného internet bankingu, túto možnosť sme žiaľ nemohli vyskúšať, keďže demo verzia neposkytuje mobilnú verziu.