mBank – recenzia internetbankingu

V dnešnej recenzii sa pozrieme na internet banking od mBank. Táto Poľská banka pôsobí na Slovensku už od roku 2007. V tom čase bola jednou z prvých digitálnych bánk, ktorá začala poskytovať finančné služby bez poplatkov. Banka bola ocenená viacerými cenami, ako Zlatá minca za bežný účet mKonto, mHypotéka alebo ocenenie v súťaži Trend Hypotéka roka.

Ako bolo spomenuté, mBank začala predovšetkým ako digitálna banka, takže by mala poskytovať kvalitný internet banking. Ten budeme hodnotiť z 4 hľadísk:

  1. bezpečnosť,
  2. jednoduchosť a prehľadnosť,
  3. funkcie,
  4. mobilná verzia.

Bezpečnosť

Pre vstup do internet bankingu sa využíva osemciferné číslo ako identifikátor, ktoré vám bude udelené pri otvorení účtu spolu s heslom. A to je všetko. Pre porovnanie, napr. UniCredit pri prihlasovaní vyžaduje ďalšie potvrdenie pomocou SMS kódu, ktorý vám zašle na váš mobilný telefón. Na jednej strane je dobre, že prihlásenie trvá veľmi krátko, na druhú stranu, pokiaľ si na svojom počítači necháte údaje zapamätané, v prípade straty vášho počítača sa vám hocikto môže prihlásiť do vášho osobného internet bankingu.

 

zdroj fotografie: mbank.sk

Jednoduchosť a prehľadnosť

Takto vyzerá používateľské rozhranie po prihlásení:

zdroj fotografie: mbank.sk

Ako si môžete všimnúť, aplikujú sa tu rôzne prvky na odlíšenie jednotlivých častí, či už ide o farbu, veľkosť, označenie (napr. podčiarknutie) alebo umiestnenie písma v boxoch. Prehľadnosť je teda splnená.

Ďalej sa pozrime na platbu. Z tej sa zo základného menu dostaneme jednoduchým kliknutím na položku menu „Platba“, ktorá je umiestnená hneď vedľa položky, na ktorej sa súčasne nachádzate, t.j. „Hlavné menu“. Po prekliknutí to vyzerá takto:

zdroj fotografie: mbank.sk

Opäť, podmienka prehľadnosti je splnená. Systém vás upozorní na jednotlivé položky, ktoré musíte vyplniť na to, aby ste platbu odoslali. Taktiež tlačidlo „Odoslať platbu“ je zvýraznené červenou farbou, ktorá uľahčuje orientáciu. Okrem toho je tu taktiež možnosť zadať túto operáciu ako trvalú platbu, ktorá je taktiež označená rozdielnou ikonou (hviezdičkou).

Funkcie

Ďalšie možnosti v Platby

Čo sa týka ďalších položiek v rámci platby, okrem histórie priveľmi významné nie sú a pôsobia tu skôr ako bonus.

Moje financie

Časť „Moje financie,“ poskytuje detailný prehľad o vašich financiách v mBank. Nájdete tu informácie o účtoch, kartách, sporeniach, úveroch a celkový súhrn.

zdroj fotografie: mbank.sk

Supermarket

V poslednej časti, supermarket, nájdete produkty od mBank o ktoré môžete požiadať.

zdroj fotografie: mbank.sk

Mobilná verzia

Mobilná verzia je dostupná na operačných systémoch iOS, Android a taktiež Windows Phone. Po stiahnutí je potrebné pre aktiváciu prihlásiť sa na desktop verzii a v nastaveniach poslať potvrdzujúci SMS kód. Následne si zvolíte vlastní PIN kód a to je všetko. Pre bezpečnosť si môžete taktiež zvoliť prihlasovanie pomocou odtlačku palca.

Takto to vyzerá po prihlásení:

zdroj fotografie: aplikácia mBank SK

Zadávanie platby je taktiež veľmi prehľadné:

zdroj fotografie: aplikácia mBank SK

A z menu sú dostupné takmer rovnaké možnosti ako na desktop verzii:

zdroj fotografie: aplikácia mBank SK

Záverečné hodnotenie

mBank sa môže právom nazývať digitálna banka. V rámci svojich služieb poskytuje všetky funkcie, ktoré klient potrebuje. To všetko je pritom jednoduché, prehľadné a funkčné. Jedinou chybičkou sa môže zdať bezpečnosť pri prihlasovaní, avšak to sa dá upraviť neskôr pri zadávaní platieb, kedy je možné nastaviť potvrdenie každej operácie prostredníctvom SMS kódu.